Всичко за Мекотел

Всичко за Мекотел

Всичко за Мекотел

Blog Article



Черупки на морски школки и полжави. Телото на мекотелите е покриено со еднослоен епител, богат со жлездени клетки кои лачат лигава материја.

Текстот е достапен под условите на лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

С помощта на такъв „крак“ тя бавно пълзи по субстрата. Достатъчно е да си припомним добре на всички, запознати с гроздовия жълт охлюв и езерца.

Тези градежи са свидетелство за някои от най-дълговечните постижения и най-вълнуващи загадки.

Мекотелите рядко се развиват по дланите на ръцете или стъпалата на краката. Ето изображение на подутини от мекотели по ръката:

По тази причина ловуващият октопод може да бъде впечатляваща гледка. Може да протегне всичките си пипала над пясъка, като всяко едно изследва. Ако едно от пипалата подплаши скарида, две други могат да се протегнат да я уловят. Октоподите също така си имат всичките тези смукала, които се движат независимо едно от друго, да не говорим за структурите и механизмите за контролиране на цвета и текстурата на кожата. Същевременно животното е развило капацитета да възприема и обработва огромно количество постъпваща сетивна информация: за вкус и допир от смукалата, за гравитация – от структури, наречени статоцисти, както и цялата информация, събирана от сложните му очи.

Поради торзията се наблюдава хиастоневрия – кръстосана нервна система.

Мекотелите са разделнополови (миди и главоноги) и хермафродитни(повечето охлюви) видове. Развитието им е пряко (при някои коремоноги и при главоногите) или чрез метаморфоза - с ларва трохофора и велигер, а при сладководните миди - с ларва мекотели глохидиум.

Моноплакофорите се длабокоморски мекотели опремени со школки слични на капачиња.

Мекотелите обикновено се размножават по полов път, въпреки че някои (охлюви и охлюви) са хермафродити, те все пак трябва да се чифтосват, за да оплодят яйцата си.

Мекотелите имат вторична телесна празнина, известна като целом. Същата при повечето от видовете е изпълнена от съединителна тъкан.

максималният размер на черупката е положително свързан с дълголетието;

Нервната система е от ганглиозен тип. Нервните ганглии, които се намират в различните части и органи на тялото представляват струпвания на нервни клетки, инервиращи определени органи.

Report this page